PRZEPRASZAMY, PROWADZIMY PRACE SERWISOWE.

III Sympozjum Naukowe „Masywne Krwotoki – Nowe Spojrzenie na Znane Problemy” – Warszawa 14-15/09/2012

W dniach 14 – 15 września 2012 w hotelu Sofitel Victoria odbyło się III Sympozjum Naukowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Ciężkich Krwotoków. W sympozjum wzięło udział niemalże 200 uczestników.

Zaproponowana tematyka wzbudziła bardzo duże zainteresowania i chociaż nie wyczerpała problematyki dotyczącej masywnych krwotoków, zawierała odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii – co pozostawiło nas w przeświadczeniu o wielkiej potrzebie powrotu do tego tematu.

Było to szczególnie widoczne po wystąpieniu prof. Donat’a Spahn z Zurichu – jednego z czołowych światowych ekspertów i badaczy, zajmującego się hemostazą kliniczną. Wydaje się, że właśnie omówienia specyficznych zaburzeń hemostazy występujących w różnych dziedzinach klinicznych, zabrakło na naszym Sympozjum.

Duże i jak najbardziej uzasadnione zainteresowanie wzbudziły zagadnienia związane z diagnostyką konkretnych niedoborów w aspekcie prowadzenia ukierunkowanej terapii. Głównie skupiono się na wykorzystaniu badania tromboelastometrycznego i perspektywach jego zastosowania w różnych stanach klinicznych i krytycznych.

Podczas dyskusji i w opiniach wyrażanych w kuluarach, nierzadko przewijała się znana nam już potrzeba, opracowania nowych algorytmów postępowania, szczególnie ukierunkowanych na pacjentów w okresie okołourazowym i przedszpitalnym.

Innym problemem zajmującym uwagę dyskutantów był dotkliwy niedosyt pozycji wydawniczych z dziedziny hemostazy – słowa te kieruję szczególnie pod adresem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, którego przedstawiciele towarzyszyli nam podczas Sympozjum.

Konferencja zwróciła także naszą uwagę na efektywniejsze wykorzystanie internetu do celów edukacyjnych, w znaczenie szerszym i bardziej spektakularnym wydaniu niż to robiliśmy dotychczas.

Pozdrawiam i dziękuję za uczestnictwo
prof. dr hab. n. med. Ewa Mayzner-Zawadzka

 

Uczestnicy sympozjum według specjalizacji:

Anestezjologia: 115
Chirurgia: 16
Medycyna Ratunkowa: 6
Położnictwo i Ginekologia: 8
Choroby Wewnętrzne: 1
Stomatologia: 4
Hematologia: 3
Interna: 5
Student: 1
Brak danych: 36
Całkowita liczba uczestników: 195

 

Podsumowanie ankiet (średnia ocen):

Ocena merytoryczna Sympozjum 4,60
Ocena organizacyjna Sympozjum 4,75
Ocena metody rejestracji uczestnika 4,85

Ocena jakości zakwaterowania

4,98

Ocena jakości wyżywienia

4,83
Adekwatność opłaty do wartości merytorycznej Sympozjum 4,50

 

Wyniki ankiety dotyczącej kształcenia poprzez internet:

CZY KORZYSTACIE PAŃSTWO LUB W NAJBLIŻSZYM CZASIE PLANUJECIE KORZYSTAĆ Z EDUKACJI Z WYKORZYSTANIEM INTERNETU?

Tak 100%   Nie 0%

KTÓRĄ Z PONIŻSZYCH FORM EDUKACJI ON-LINE BYLIBYŚCIE PAŃSTWO ZAINTERESOWANI?

Szkolenia i kursy w trybie e-learning 64%   Wideokonferencje i szkolenia transmitowane w czasie rzeczywistym 37%   Tematyczne blogi eksperckie z możliwością zamieszczenia komentarzy i z wideokonferencją 53%   Konsultacje eksperckie 42%   Linki do polskich i zagranicznych artykułów oraz aktualnych wyników badań, dotyczących krwotoków 73%

CZY CHCIELIBY PAŃSTWO ZOSTAĆ CZŁONKAMI GRUPY, DOTYCZĄCEJ ROZSZERZANIA WIEDZY NA TEMAT KRWOTOKÓW, NA JEDNYM Z PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH NP. FACEBOOK?

Tak 31%   Nie 69%